Jsem drahý nebo levný?


15. 3. 2018

Jak to tedy je? Část lidí mi říká, že jsem moc levný a že mě to neuživí. Zvláště ti, kteří pracují podobně. Někteří mají naopak pocit, že moje sazba je moc vysoká. Prvním říkám, že to zkouším, protože chci být dostupný a protože je mým primárním cílem nevládkám pomáhat, nikoliv na nich vydělávat. A navíc, zdražit můžu vždycky, že :). Druhým se snažím vysvětlit, že prostý přepočet na hodinu a srovnání s nákladem na zaměstnance kulhá na obě nohy. Když jsem nemocný, tak nevydělám ani korunu a naopak projídám rezervu (když ji mám…), nemám žádnou placenou dovolenou a naopak si na ni musím vydělat (jak na samotnou dovolenou, tak na dobu, kdy na ni jsem a nemám vůbec žádné příjmy), o prázdninách nebo vánocích moc práce také nebývá a musím mít na toto období další rezervu. A taky musím zaplatit daně, platit si sociální a zdravotní. Musím z vlastního pořizovat a obhospodařovat techniku (notebook, tiskárnu, telefon), platit ZOOM na videohovory, platit aplikaci MURAL, kterou často využívám, kupovat si toner, platit za internet a různé další on-line služby, které pro svou práci využívám, účty za telefon,  nájem za kancl, respektive kafe a víno v kavárnách :), starat se o auto, bez kterého bych na některá místa nemohl (i když primárně využívám vlaky). Nechci přešlapovat na místě, tak chodím na školení nebo si kupuji zajímavé knížky. Takže cena, kterou platíte, rozhodně není rozhodně můj čistý výdělek, k němu přibližně dojdete, když si hrubou částku vydělíte třemi. Navíc veškerý můj pracovní čas není výdělečný, spoustu hodin zabírá administrativa, vyřizování emailů, domlouvání termínů a ty je třeba rozpustit v těch hodinách, které jsou placené.

U konzultantů na volné noze je potřeba si uvědomit ještě jednu věc. Museli své znalosti a zkušenosti někde nabrat a teď vám je v koncentrované podobě nabízejí jako na zlatém podnose. Například já jsem před mým konzultantským obdobím dlouho a tvrdě pracoval, učil se, prošlapával mnoho cest, jak v nevládním prostředí, tak i v tom komerčním. A učím se stále. A vám nabízím beze zbytku vše, vše co znám a co jsem si často sám vyzkoušel. Může vám to ve finále uspořit mnoho času i peněz.

Co se samotných cen týče. Je třeba si uvědomit, že platíte přímou práci, nikoliv věci okolo. A například (nejen) u strategických plánování nebo přednášek platí, že dobře odvedená práce a především výsledek záleží na opravdu důkladné přípravě, která zabere dost času. A komu se bude i přes to všechno stále zdát, že je to moc, tak ať si sám zkusí na volnou nohu jít a za rok si to řekneme :).

Suma sumárum, myslím, že jsem vlastně stále docela dost levnej. A navíc fakt dobrej. A skromnej :).