Jsem drahý nebo levný?


15. 3. 2018

Jak to tedy je? Část lidí mi říká, že jsem moc levný a že mě to neuživí. Zvláště ti, kteří pracují podobně. Někteří mají naopak pocit, že cirka tisícovka za hodinu konzultace je moc. Prvním říkám, že to zkusím, protože chci být dostupný a protože je mým primárním cílem nevládkám pomáhat, nikoliv na nich vydělávat. A navíc, zdražit můžu vždycky, že :). Druhým se snažím vysvětlit, že prostý přepočet na hodinu a srovnání s nákladem na zaměstnance kulhá na obě nohy. Když jsem nemocný, tak nevydělám ani korunu a naopak projídám rezervu (když ji mám…), nemám žádnou placenou dovolenou a naopak si na ni musím vydělat (jak na samotnou dovolenou, tak na dobu, kdy na ni jsem a nemám vůbec žádné příjmy), o prázdninách nebo vánocích moc práce také nebývá a musím mít na toto období další rezervu. A taky musím zaplatit daně, platit si sociální a zdravotní. Musím z vlastního pořizovat a obhospodařovat techniku (notebook, tiskárnu, telefon), kupovat si toner, platit za internet a různé on-line služby, které pro svou práci využívám, účty za telefon,  nájem za kancl, respektive kafe a víno v kavárnách :). Nechci přešlapovat na místě, tak chodím na školení nebo si kupuji zajímavé knížky. Takže cena, kterou platíte, rozhodně není rozhodně můj čistý výdělek, k němu přibližně dojdete, když si hrubou částku vydělíte třemi.

U konzultantů na volné noze je potřeba si uvědomit ještě jednu věc. Museli své znalosti a zkušenosti někde nabrat a teď vám je v koncentrované podobě nabízejí jako na zlatém podnose. Například já jsem před mým konzultantským obdobím dlouho a tvrdě pracoval, učil se, prošlapával mnoho cest, jak v nevládním prostředí, tak i v tom komerčním. A učím se stále. A vám nabízím beze zbytku vše, vše co znám a co jsem si často sám vyzkoušel. Může vám to ve finále uspořit mnoho času i peněz.

Co se samotných cen týče. Je třeba si uvědomit, že platíte přímou práci, nikoliv věci okolo. A například (nejen) u strategických plánování platí, že dobře odvedená práce a především výsledek záleží na opravdu důkladné přípravě, která většinou schramstne několik desítek hodin. A komu se bude i přes to všechno stále zdát, že je to moc, tak ať si sám zkusí na volnou nohu jít a za rok si to řekneme :).

Suma sumárum, myslím, že jsem vlastně stále docela dost levnej. A navíc fakt dobrej. A skromnej :).